بیونیک
این وبلاگ مکانی است برای به اشتراک گذاشتن آموخته ها در ارتباط با بیونیک

دانشمندان با الهام از سوراخ بيني شتر قصد دارند به يكي از غيرممكن‌ترين كارها پرداخته و در ميان صحرا يك جنگل برپا كنند.

به گزارش ايسنا، گلخانه عظيم 5.2 ميليون دلاري در قطر كه قرار است حيات گياهي را به يكي از خشك‌ترين نقاط زمين بياورد از بيني اين پستاندار كوهان‌دار الهام گرفته است.

پروژه جنگل صحرا با الهام از يك حقه طبيعت از آب سطحي و آب سرد به دست آمده از عمق 200 متري زير سطح شنها براي تغذيه درختان،‌ گياهان و جلبكها استفاده خواهد كرد.

سيستم آبياري اين پروژه به شيوه مشابه بيني شتر كار كرده كه به طور مداوم آبي كه در طول روز، حرارت، به بخار تبديل كرده را متراكم مي‌سازد.

در زمان بازدم شتر،‌ بيني اين حيوان به سرعت آن را به داخل كشيده و آب موجود را متراكم مي‌كند. اين كار باعث زنده ماندن اين حيوان در بيابان مي‌شود.

سوراخ‌هاي بيني شتر همچنين به مكش آب از هواي مرطوب شبهاي گرم صحرا مي پردازد تا سطح بيني را آبدار باقي نگهدارد.

محققان با الهام از اين موضوع اظهار كرده‌اند كه پروژه 10 هزار متر مربع آنها از ايده مشابه استفاده خواهد كرد كه طي آزمايش‌ها با موفقيت روبه‌رو بوده است.

محققان با استفاده از نيروي خورشيدي به پمپاژ آب از ميان سازه‌هاي عظيم شيشه‌يي خواهند پرداخت.

هواي داغ كوير، آب‌هاي سطحي را كه در طول شب ايجاد شده‌اند به بخار تبديل مي‌كند اما با قرار دادن پرچين‌هاي راهبردي در اين مناطق مي‌توان پيش از فرار اين ماده به سوي آسمان، آن را سرد كرده و به اين شكل دماي مناسب را براي اين گلخانه روباز فراهم كرد.

با جريان پيدا كردن اين هواي مرطوب خنكتر در اطراف اين واحه، اين هوا با لوله‌هاي سرد حاوي آب پمپاژ شده از اعماق زمين برخورد كرده و دوباره متراكم مي‌شود.

اين موضوع مي‌تواند به ارائه يك منبع دائم رطوبت براي تغذيه و رشد تمام گياهان محيط بپردازد.

مايكل پاولين، معمار ارشد اين پروژه كه همچنين پروژه عدن كورنوال را نيز برعهده دارد، اين پروژه را به دليل بهره‌برداري از تفاوت دماي بين سطح آب دريا، كاملا دوستدار محيط زيست خواند.

از گياهان و جلبك‌هاي پرورش يافته در اين گلخانه مي‌توان بعدها براي توليد زيست توده استفاده كرد. برنامه‌هاي كنوني نشانگر اجرايي شدن اين گلخانه تا ماه ژوئيه بوده كه بازديدكنندگان مي‌توانند در طول نشست‌هاي آب‌وهواي COP18 در دوحه قطر از آن بازديد كنند.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه هفدهم دی ۱۳۹۱ توسط Mehdi |

ققان بیمارستان زنان بریگهام در بوستون آمریکا در پژوهش جدید نشان دادند که سوزنهای تزریق زیرجلدی مبتنی بر ساختار تیغهای جوجه‌تیغی ساده‌تر در پوست رفته، از درد کمتری برخوردار بوده و خم نمی‌شوند.
 
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، جوجه‌تیغی آمریکای شمالی در پشت خود حدود 30 هزار تیغ دفاعی دارد که در گوشت شکارچی فرو می‌روند.
 
این تیغها به محض فرورفتن در بدن شکارچی به سختی قابل بیرون کشیدن هستند.

یک پژوهش در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم،‌ از یافته‌هایی که این تیغها را، سلاحی موثر دانسته، رونمایی کرده است.
 
هر تیغ از یک سر مخروطی با قلابهای میکروسکوپی رو به عقب برخوردار است. این قلابها مانند تیغه‌های دندانه‌دار عمل کرده و با تمرکز نیرو در لبه‌های دندانه یک برش واضحتر را در بافت ایجاد می‌کند.
 
این قلابها علاوه بر مهار این تیغها در گوشت، فشار مورد نیاز برای فرو رفتن در بافت را کاهش می‌دهند.
 
این محققان یک نمونه تقلیدی پلاستیکی را از روی مدل تیغ این موجودات ساخته و دریافتند که این مدل بطرز قابل توجهی نیروی نفوذ را کاهش و نیروی مورد نیاز برای بیروی کشیدن آنرا افزایش می‌دهد.
 
به گفته محققان، بررسی بیشتر تیغهای این موجود می‌تواند به طراحی بهتر سوزنهای تزریق و چسب‌های پزشکی منجر شود.        

                                                                 

منبع : 

http://iranto.ca/Fa/index.php/en/news/102-art-sport-entertainment/18082-2012-12-12-19-34-24

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۱ توسط Mehdi |
زمانی که قرار باشد توربین‌های بادی به چرخش درآیند، هر ذره انرژی اضافه اهمیت دارد. با این حال، جایگزین کردن کامل دستگاه‌ها با نمونه‌های جدید کاری پرهزینه‌ای به حساب می‌آید. به همین دلیل شرکت زیمنس از سه طراحی برای افزایش خاصیت آیرودینامیکی پره‌های توبین پرده‌برداری کرده است.
به گزارش نیوساینتیست، طرح نخست که DinoTails (دم دایناسوری) نامیده می‌شود، شبیه تیغه‌های پشت استگوسور است که با افزایش سطح مقطع پره، میزان نیروی برا و در نتیجه انرژی تولید شده را افزایش می‌دهد، و همچنین از صدای پره‌ها می‌کاهد. زمانی که جریان هوا از بالا و پایین لبه مثلثی پره توربین به هم می‌رسد، جریانی گردابی ایجاد می‌کند که میزان کشش را افزایش می‌دهد و تولید سر و صدا می‌کند. لبه دندانه‌دار دم دایناسوری با شکستن این جریان، میزان جریان گردابی را کاهش می‌دهد.
طرح دوم، وسیله‌ای پارو مانند است که DinoShells (پوسته دایناسوری) نامیده می‌شود. دایناشلز شکل پره را تا محل اتصال به محور اصلی امتداد می‌دهد و کارایی توربین را افزایش می‌دهد. سومین جزء اضافی ژنراتور گردبادی نامیده می‌شود که شامل تیغه‌هایی کوچکی است که باعث می‌شوند هوا برای مدت بیشتری با لبه پره در تماس باشد، و در نتیجه نیروی برا را افزایش می‌دهد.
به گفته مسئولان شرکت زیمنس، ترکیب این سه نوآوری می‌تواند انرژی تولید شده یک توربین قدیمی را تا 1.5 درصد افزایش دهد. شاید این افزایش چندان زیاد به نظر نرسد، اما مزرعه بادی گذرگاه آلتامونت در کالیفرنیای ایالات متحده که یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های بادی جهان است، به طور میانگین 125 مگاوات برق تولید می‌کند. افزایش یک و نیم درصدی در چنین نیروگاهی، می‌تواند انرژی مورد نیاز 2500 خانه دیگر را تامین کند.
پائول ویرس، سرمهندس مرکز ملی فناوری بادی ایالات متحده می‌گوید که چنین افزایش اندکی در تولید انرژی، اغلب برای نیروگاه‌های برق کفایت می‌کند. وی می‌گوید: «اگر بتوانید یک تا دو درصد به عدد بزرگی اضافه کنید، تفاوت عمده‌ای به دست خواهد آمد.» شرکت زیمنس قرار است تا این تجهیزات اضافه را بر روی نیروگاه‌های بادی بیسون 2 و 3 در داکوتای شمالی نصب کند تا 3.15 مگاوات به ظرفیت این نیروگاه‌ها بیفزاید. طبق برنامه، عملیات ساخت و نصب تا پایان سال جاری پایان می‌پذیرد. 

منبع : 

http://khabaronline.ir/detail/244063/

نوشته شده در تاريخ یکشنبه پنجم آذر ۱۳۹۱ توسط Mehdi |
ربات جدیدی که بر روی آب راه میرود ومی پرد


این ربات نه تنها قادر به راه رفتن روی آب است ، بلکه می تواند روی آب جهش هم داشته باشد.Water strider با تقلیدی از حرکات و جهش حشرات روی سطح آب طراحی شده است، که می تواند در حدود 5.5 اینچ (14 سانتیمتر) به طرف بالا و 14 اینچ(35 سانتی متر) به سمت جلو بپرد، اگرچه وزن آن 1000 برابر وزن یک حشره است.

درطول چند سال گذشته ،چندین ربات های آزمایشگاهی کوچک ساخته شده اند ، که قادر به راه رفتن و اسکیت کردن بر روی آب بودند ، اما این ربات اولین رباتی است که می تواند روی سطح آب پرش هم داشته باشد. یک ربات جهنده روی سطح آب بسیار پرتحرک تر از رباتی است که  روی آب اسکیت می کند ، بنابراین آن قادر به پرش از روی موانع هم خواهد بود ، محققان موسسه تکنولوژی Harbin در شمال چین در مقاله ای در 25 جولای در مجله ACS مواد به کار برده شده  برای ساخت این ربات را منتشر کردند، آنها اضافه می کنند که در آینده ممکن است دولت ها از این ربات برای جاسوسی استفاده کنند.


Water strider که در آن هم قوانین بیولوژیک و هم رباتیک آورده شده است ، بوسیله ی کشش سطحی آب می تواند، روی آب بماند. طراحی یک ربات که بتواند ، بدون شکستن کشش سطحی آب خود را، روی سطح آب نگه دارد، بسیار مشکل است. محققان Harbin توانسته اند این مشکل را بوسیله ی ،استفاده از فوم نیکل برای ساخت پایه های ربات ،که خاصیتفوق العاده دفع آبی دارد ، برطرف کنند.

این ربات دارای سه پایه می باشد:یک پای صاف برای ثابت ماندن بر روی سطح آب ، و دو پای نازکتر(paddlelike) برای پریدن. موتور که در وسط بدنه ی ربات قرار دارد پاها را حرکت می دهد. محققان دریافتند ،ماده ی نیکل مورد استفاده در ساخت بدنه ، باعث کاهش فشار ربات به سطح آب می شود.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه هفتم شهریور ۱۳۹۱ توسط Mehdi |
 دانشمندان دانشگاه واشنگتن لنزهای تماسی بیونیکی ساخته‌اند که می‌تواند عکس‌ها را جلوی چشمان فرد به نمایش بگذارد.

این فناوری به افرادی که از لنزهای مذکور استفاده می‌کنند این امکان را می‌دهد تا متن‌های متحرک و ای‌میل‌ها را خوانده و دید بهتری روی تصاویر ساخته‌شده توسط رایانه داشته باشند. آزمایش‌های اولیه‌ای که روی لنزها انجام شده نشان از سالم بودن آنها دارد اما هنوز موانعی بر سر راه درست کارکردن این لنزها وجود دارد که ازجمله آنها می‌توان به‌یافتن یک منبع مناسب انرژی اشاره کرد.


در حال حاضر نسخه اولیه و ابتدایی لنزهای بیونیک تنها با وجود باتری‌های بی‌سیم کار می‌کند و ریزمدار آن تنها برای یک دیود پخش‌کننده نور مناسب است. سازندگان این لنزها تصور می‌کنند که بیش از صدها پیکسل می‌تواند در لنزهای قابل انعطاف کار گذاشته شود تا تصاویر هولوگرافیک پیچیده‌تری تولید شود. به‌عنوان مثال رانندگان می‌توانند از این لنزها استفاده کنند تا مسیرهای خود را ردیابی کرده یا سرعت خودرویشان را در شیشه جلو ببینند. علاوه بر این، لنزهای بیونیک مذکور بازی‌های ویدئویی را باکیفیت بالایی نمایش می‌دهند. ازجمله امکانات فوق‌العاده این وسیله، این است که از طریق بیوسنسورهایی که از این لنزها به بدن فرد متصل است می‌توان از آخرین اطلاعات پزشکی بدن شخص مانند میزان قندخونش مطلع شد.

پروفسوربابک پرویز، مسئول گروه سازنده لنزهای بیونیک می‌گوید: هدف بعدی ما این است که تعدادی متن از پیش مشخص شده در این لنزها بگنجانیم. معمولا ما اشیا را درصورتی به‌طور واضح می‌توانیم ببینیم که آنها را چندین سانتی‌متر دورتر از چشمان خود نگه داریم. دانشمندان درتلاشند تا با تغییر این لنزها فاصله کانونی را کوتاه‌تر کنند. آنها می‌گویند ساخت محصول نهایی موردنظرشان واقعا دشوار است چراکه مواد متشکله آنها بسیار حساس و شکننده است.ساخت مدار الکتریکی نیازمند مواد غیرطبیعی، سمی و دمای بسیار بالا است. گروه محققان دانشگاه واشنگتن در راستای پیشرفت پروژه‌شان مداری ساخته‌اند که از لایه‌های فلزی با ضخامت چند نانومتر تشکیل شده و پهنای آن یک‌هزارم تار موی انسان است و عرض دیود ساطع‌کننده نور آن نیز یک‌سوم میلی‌متر است.

دکتر پرویز و تیم تحقیقاتی‌‌اش تنها دانشمندانی نیستند که روی این فناوری کار می‌کنند. یک شرکت سوئیسی که سنسیم نام دارد قبلا لنزهای تماسی هوشمندی را به بازار ارائه کرده است که از فناوری رایانه‌ای برای کنترل فشار داخل چشم استفاده می‌کند .

منبع : http://www.hamshahrionline.ir/news-156652.aspx


نوشته شده در تاريخ جمعه هجدهم فروردین ۱۳۹۱ توسط Mehdi |
علم روباتیک به کمک دانش هوانوردی می‌آید

پژوهشگران برای ساخت مینی‌هلیکوپترهای روباتیک از حرکت گرده‌های درختان الگوبرداری کردند.

به گزارش سرويس دانش و فناوري برنا، پژوهشگران دانشگاه مريلند با الهام از طبيعت، هليکوپترهاي کوچکي ساخته‌اند که هرگز سقوط نمي‌کند. اين ميني‌کوپترها در صورت خاموش شدن موتور به آرامي روي زمين فرود مي‌آيند.
اوان اولريک و همکاران وي در دانشگاه مريلند آمريکا با الهام گرفتن از دنياي بيولوژيکي (زيستي) موفق شدند ميني‌هليکوپتري بسازند که ويژگي‌هاي کامل يک هواپيما را دارد.
اولريک در اين باره مي گويد: پيش از اين، زماني که طرح پيچيده هليکوپترهاي فول‌سايز را به سايز کوچکتري در مي‌آورديم، کارکرد آن‌ها ضعيف مي‌شد يعني ميني‌هليکوپترهاي استاندارد بيشتر نيروي خود را صرف مي‌کردند تا بتوانند در هوا ثابت بايستند. اما طرح ميني‌هليکوپترهاي جديد به گونه‌اي است که با استفاده از نيروي بسيار کم مي‌توانند در هوا به طور ثابت بايستند و اين نکته سبب مي‌شود که هزينه‌هاي ساخت نيز کاهش يابد.
ايده اين ميني‌هليکوپترها از طبيعت گرفته شده است. دانه‌هاي برخي درختان مانند درخت افرا ساختار تک‌پره‌اي دارد که باعث مي‌شود اين دانه‌ها در دوردست‌ها پرواز کند و به آرامي روي زمين بيفتد. اين بذرها که با نام سامارا شناخته مي‌شود، بدون نياز به هيچ موتوري و با کمک روند خودگردشي در هوا معلقند.
اولريک با استفاده از دو دوربين بسيار سريع حرکت سامارا را تحليل و آناليز کرد و همين روش را روي ميني‌هليکوپتر خود اجرا کردند.
البته قبلاً نيز هليکوپترهاي تک‌چرخ در سال ۱۹۵۲ ساخته شده بود اما ميني‌هليکوپتر اولريک به دليل استفاده از سيستم خودگردشي سامارا در نوع خود بي‌نظير است. در صورت بروز مشکلات و يا خاموش شدن موتور، هليکوپتر مي‌تواند به آرامي روي زمين فرود آيد و يا حتي در هوا معلق بماند و براي اين کار از هيچ نيروي خاصي استفاده نمي‌کند.

اولريک مي‌گويد که اين هليکوپترها مي‌توانند با ماهواره‌ها رقابت کنند. دوربيني که در اين ساماراهاي روباتيک تعبيه مي‌شود، مي‌تواند نقشه‌هاي ۳ بعدي از منطقه زيرين خود ايجاد کند و يا در مناطق جنگي تصاويري را براي سربازان نشان دهد.


منبع : http://www.iranasef.org/showFNews.asp?ID=10

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۰ توسط Mehdi |

برای رسیدن به فرم نهایی این محصول از روش فرم دهی آزاد خمیر مجسمه سازی توسط دست استفاده شده است. به این صورت که ابتدا خمیرهای مجسمه سازی در حالت های مختلف در دست قرار می گیرند و فرم های تصادفی و آزاد مختلف می گیرند. سپس از میان فرم های مختلف فرمی که به محصول مورد نظر نزدیک تر باشد انتخاب شده و توسط سمباده و ابزار های مختلف پرداخت می شود تا به فرم نهایی نزدیک تر شود. فرم به وجود آمده فرم بیونیکی از حالت قرار گیری خمیر در دست است و به تعریف دیگر فرم یک حس انسانی به بیننده القا می کند

دلیل انتخاب برند Game از محصولات Davidoff هم متناسب بودن فرم منحنی محصول با هویت Game و فلسفه طراحی آن می باشد

در این پروژه فرم نهایی خمیر مجسمه سازی توسط نرم افزار Rhinoceros بازسازی شده و در نرم افزار هم تغییرات و اصلاحاتی روی آن اعمال شده است. سپس توسط پلاگ این V-Ray در نرم افزار ۳DS MAX رندر گرفته شده و در نرم افزار Photoshop هم پرداخت نهایی آن انجام شده است

منبع : http://designcamp.ir/?p=994

نوشته شده در تاريخ سه شنبه یازدهم آبان ۱۳۸۹ توسط Mehdi |

در طراحی این موتور سیکلت از فرم های تکه تکه بدن عقرب استفاده شده و برای رسیدن به فرم نهایی نیز از روش مورف استفاده شده است . مدل سازی این وسیله در نرم افزار Rhinoceros و رندر های آن توسط پلاگ این Flamingo گرفته شده است

منبع: 

http://designcamp.ir/?p=969

نوشته شده در تاريخ جمعه هفتم آبان ۱۳۸۹ توسط Mehdi |

'solar beetle' by bora kim, kimhyelyn, and park jong duck from korea is one of the shortlisted entries
from more than 4000 participants in the 'iida awards 2010' competition, organized by designboom
in collaboration with incheon metropolitan city.

featuring small solar panels on its surface, 'solar beetle' is a way for nature lovers to recharge
their electronic devices, such as mp3 players or camera batteries, while still on the go.

designers' own words:
'anyone who enjoys a challenge and adventure should try to hike at least once. in these days of
digital technological change, mobile, mp3 and other kinds of electronic equipment are indispensable
items for doing penniless journeys. bit it is impossible to use them for many hours and often there is
no place to recharge them. 'solar beetle' is a solution to the problem, utilizing natural techniques.'


نوشته شده در تاريخ یکشنبه هجدهم مهر ۱۳۸۹ توسط Mehdi |
So you fancy yourself a strange vehicle fanatic, do you? Do you? Well you should, because strange vehicle fanatics are the best. They go wild for the weird. Here’s something weird for ye. It’s an electric-powered bus, entered in a contest incorporated with Michelin Tires. You may have to guess some info, because most of the details are still top-secret. This post is basically an authorized leak of bus-faced-magic!

What the designer, Mohammad Ghezel, can tell us is that this particular bus was inspired by insect life. Eight separated wheels with in-wheel electric engines. Solar cells on top of the bus. Two side doors that open like butterfly wings. And a wicked black shine finish.

I bet it could go toe-to-toe with the Gentlemen’s Racer, too.

Yeh? Nay?

I mean in a Twisted Metal sort of way, of course.

Designer: Mohammad Ghezel


منبع : http://www.yankodesign.com/2009/07/10/electronic-bionic-insect-bus/

نوشته شده در تاريخ شنبه بیستم شهریور ۱۳۸۹ توسط Mehdi |

The Smartfish is a pretty cool aircraft that has been brought forward by a German company. Apparently a prototype of the remote control version of the aircraft is being discussed currently. This will be made from kevlar and carbon fiber. Despite the high quality material being used, the engineers expect the cost of building to be quite low. It is expected to be a ducted fan, two seater craft, capable of just under Mach 1. It'll be cool seeing this baby whizz around in the air. I hope people don't mistake it for being a UFO.


منبع : http://www.designlaunches.com/transport/the_smartfish_concept_aircraft_will_zoom_around_in_air_soon.php

نوشته شده در تاريخ شنبه بیستم شهریور ۱۳۸۹ توسط Mehdi |

محققان در لابراتوار Jet Propulsion  ناسا در Pasadena، ربات کوچکی اختراع کرده اند که یادآور شخصیت های کارتونی است و به دلیل ظاهر عنکبوت شکل آن به نام «Spider-bot» خوانده می شود. این روبات پیشرفته ممکن است روزی برای کاوش و اکتشاف در سطح سیارات دیگر به کار گرفته شود و همچنین موجودات دیگر، ستاره های دنباله دار، شهاب های آسمانی، خرده سیارات، و قمرها را کشف و بررسی کند. ربات عنکبوتی، احتمالا برای تعمیر و نگهداری از طرف ایستگاه بین المللی فضایی (International Space Station) حمایت می شود.
 این ربات ها، ممکن است در زمین به عنوان جایگزینی برای انسان در رسیدگی و جمع آوری اطلاعات از مناطق پر خطر استفاده شوند.


ویژگی ها

 • طراحی خاص عنکبوت شکل
 • به کارگیری پا به جای چرخ در مریخ پیما
 • حرکت حشره مانند پاها (شش پا)
 • قابلیت حرکت در سطوح ناهموار و عبور از موانع
 • قابلیت استفاده از روبات برای کاوش در مناطق پر خطر(زمین یا سیارات دیگر)
  ابعاد بسیار کوچک
 • شناسایی موانع با استفاده از حسگرها
 • شناسایی محیط با استفاده از دوربین های مجهز
 • قابلیت ایجاد یک شبکه ی ارتباطی
 • هزینه ی کم"رابرت هوگ" (Robert Hogg)، مهندس این پروژه می گوید: «مریخ پیماهای معمول، چرخ های بسیار کارآمدی دارند. اما در اینجا کارهایی می توان با پاها انجام داد که شما با چرخ نمی توانید انجام دهید».

 هوگ، تیم تحقیقات ربات کوچک را رهبری می کند. او همچنین می گوید: «ما قصد داریم تا ربات کوچک و توانایی بسازیم که بتواند نواحی مختلف در محیط های مختلف را کاوش کند. به عبارت دیگر، در هر زمان، به هر جا برود».
پاهای ربات عنکبوتی از موانع و صخره ها بالا رفته و به مکان هایی می رسد که در حالت عادی برای مریخ پیماهای چرخ دار غیر قابل دسترس است. یک ربات حشره شکل جستجوگر، می تواند از لبه ها و دهانه ی کوه ها بالا رود و یا از صخره های دندانه دار و ناهمواری هایی که در حالت دیگر نمی توان از آن ها بالا رفت، بالا برود.
اما ویژگی مهمی که باید در این ربات تقویت شود سرعت آن است. چرخ به شما کمک می کند سریع تر حرکت کنید و انرژی کم تری مصرف کنید.

همچنین هوش ربات نیز مهم است. برای جاسوسی کردن، ربات عنکبوتی خیلی باهوش نیست و محققان JPL در تلاشند تا هوش ربات را برای محافظت از خودش و گرفتن تصمیمات ساده تقویت کنند.

مانند یک عنکبوت واقعی، این ربات حسگرهای آنتن شکلی دارد که به او کمک می کنند تا موانع مختلف را شناسایی کند.
پروتوتایپ اول، آنقدر کوچک هست که کف دست شما را پر می کند و تنها هفت اینچ است (حدود 18 سانتی متر). نمونه های آینده می توانند تا ده برابر کوچک تر باشند.
هوگ می گوید: سعی بر ساخت کوچک ترین و ارزان ترین رباتی داریم که می توانیم، اما در عین حال می خواهیم بیشترین قدرت را نیز داشته باشیم.

این ربات، با دوربین هایی که اطراف آن را بازدید و شناسایی می کنند مجهز شده است. شش پا دارد و به شیوه ی سه پایی (سه پا هم زمان روی زمین) راه می رود تا هنگام حرکت تعادل داشته باشد. در آینده بسته به نوع کاری که این ربات ها باید انجام دهند، ممکن است هشت، دوازده و یا حتی پنجاه پا داشته باشند.

محققان امید دارند ربات های عنکبوتی متعدد را در ایجاد یک شبکه ی ارتباطی بدون عیب و کامل به کار گیرند. شبکه ای بدون احتیاج به زیربناهای دیگر از قبیل ماهواره ها. هر ربات به طور مداوم و متوالی از محیط اطلاعات جمع کند و اطلاعات را به ربات مجاور خود انتقال دهد. بنابراین هر کدام از ربات ها می دانند در جای دیگر چه اطلاعاتی جمع آوری شده است. هوگ می گوید: «مشابه این سیستم در زمین هم قابل استفاده خواهد بود. به عنوان مثال در حوادث شهری، شما می توانید صد ربات عنکبوتی را برای کسب اطلاع از محیط بفرستید و می توانید منابع شیمیایی را شناسایی کنید.

همچنین از دست دادن این ربات ها چندان مهم نیست، چون ارزش هر کدام از آن ها حدود 600 دلار است. این قیمت می تواند در آینده کم تر هم بشود و هزینه ی آن ها به کاربرد و تعدادشان بستگی خواهد داشت.
مرحله ی مهم و بزرگ بعدی در توسعه ی این ربات، این است که ابزاری را به دو پای جلوی آن نصب کنند که آن را قادر سازد تا مسئولیت هایی نظیر حفاری ها و تعمیرات را انجام دهد. آن ها همچنین در نظر دارند تا پروتوتایپ پیشرفته تری بسازند که سریع تر حرکت کند و به طور مستقل، تصمیماتی برای اکتشافات بگیرد. هوگ می گوید: «در آینده ما ممکن است صد یا هزار عدد از این ربات ها را در یک زمان به کار گیریم، طوری که آن ها بتوانند با هم کار کنند تا به یک هدف برسند». 

این ربات، از جدیدترین نمونه هایی است که به خانواده ی ربات های ناسا اضافه شده است. این سازمان قبلا یک Snake-bot (ربات مار شکل) ساخته است که می تواند در صخره های کوچک حرکت کند و اشیا را شناسایی کند و همچنین یک Frog-bot (ربات قورباغه) که از یک جا به جایی دیگر می جهد و نیز ربات های حفار یا شناگر و حتی کاوش گرهای پرنده ای دارد که همگی در دست پیشرفت هستند.
ربات هایی به شکل زنبورها و مورچه ها، به عنوان ایده های جدید مطرح شده اند.

منبع انگلیسی: http://www.space.com/businesstechnology/technology/spider_bot_030129.html

تهیه شده در: http://www.newdesign.ir/search.asp?id=150&rnd=9988


نوشته شده در تاريخ جمعه پنجم شهریور ۱۳۸۹ توسط Mehdi |
Envisage a futuristic vehicle that draws inspiration from the beautiful and organic shapes of nature and blends it with advanced ec0-technologies, making the cities healthier. Intended for ultra-crowded cities of 2030 and beyond, the Bionic concept car runs on solar energy generated by a see-through polycarbonate roof with attached solar photovoltaic cells.

Featuring advanced and optimized materials (EAP-electro-active polymer layers) to change its shape in order to fit the varied needs of different users, the futuristic car also integrates advanced in-wheel motor technology, Nano PV cells and lithium ION battery for zero carbon emissions. Since the electric motor is placed within the wheels, the car can rotate on a sharp 360° angle with minimum fuss. The sustainable vehicle also includes an interactive display that allows the user to watch and control the vehicle’s reshaping options, GPS navigation and music player, while the modification zones are placed into the seat surfaces to control the expression of the seats for better comfort.

http://www.yankodesign.com/2009/11/23/your-car-in-2030/


Designer: Vlad Icobet

نوشته شده در تاريخ دوشنبه هجدهم مرداد ۱۳۸۹ توسط Mehdi |
"تخت خواب های لانه کبوتری" برنده ی مسابقه ی " 36 متر مربع" که توسط موسسه ی Pick'n Pay Ackerman برگزار شده بود، می باشد. طراح این محصول Y.Tsai از شرکت طراحی Tsai است.

موضوع مسابقه طراحی وسایل خانه ای 36 متر مربعی برای 6 تا 7 نفر آدم بود، شرایطی که اخیرا در یک خانه ی آفریقای جنوبی که درآمد کمی داشتند، دیده شده بود. ایده ی تخت خواب های لانه کبوتری کمپانی Tsai از عروسک های روسی ماتریوچکا گرفته شده که می توان آن ها را از بزرگ تا کوچک در دل هم جا داد و جمعشان کرد.

هر یک ار تخت ها متناسب با متراژهای استاندارد می باشد. طول هر یک از تخت ها قابل افزایش است به طوری که بتوان هر یک را زیر دیگری قرار داد، در حالی که بین هر تخت مقداری فضا باقی بماند.

به تعداد مورد نیاز از تخت ها می توان هر کدام را به بیرون کشید. همچنین استفاده های دیگری چون یک مبل 2 نفره، یک کاناپه ی چند نفره و یا یک تخت خواب 5 نفره دارد که همه آنها می توانند به راحتی درون یکدیگر به طور استاندارد جمع شوند.

در صورتی که تخت به طول کامل باز شود 20 کودک می توانند کنار هم بخوابند! همان طوری که اگر تخت جمع شود مکان بازی مناسبی برایشان فراهم می شود.

به دنبال برنده شدن این طرح در مسابقه، حامیان این مسابقه 4 دست از این تخت خواب ها را برای کودکان در آفریقای جنوبی به خیریه ای در Wellingtone نزدیک شهر Cape دادند؛ تختی مناسب هم برای فضای بازی هم برای خواب در یک خانه ی کوچک.

آنها این تخت ها را با رنگ های روشن و زیبا نقاشی کردند تا به این کودکان احساس شادی و امید را القا کنند. تخت خواب های لانه کبوتری از محصولاتی است که در Design Indaba جزء برترین و زیباترین محصول در آفریقای جنوبی معرفی گردیده است.

منبع : http://www.newdesign.ir/search.asp?id=265&rnd=1717

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۸۸ توسط Mehdi |
جدیدترین محصول دنیای خودروهای برقی با الهام از اندام شیر طراحی شد که پیش بینی می شود قیمت این خودرو بین 18 تا 25 هزار یورو باشد.

این خودروی برقی به وسیله یکی از طراحان برجسته خودروسازی و برای شرکت پژو ارائه شده است و در ساخت آن از ساختار فیزیکی شیر الهام گرفته خواهد شد.

این خودروی فوق مدرن دارای بسته باتری ویژه ای است که به طرز ماهرانه ای در زیر کاپوت خودرو جاسازی شده و به عنوان منبع اصلی حرکتی آن عمل می کند.

طراح این خودرو اعلام کرده است که این محصول جدید با حداکثر سرعت 160 کیلومتر بر ساعت حرکت کرده و با یک بار شارژ شدن مسافت طولانی بالغ بر 500 کیلومتر را طی می کند.

به گفته کارشناسان این برد حرکتی برای خودروی برقی که صرفا برای مسافتهای کوتاه طراحی شده است قابل توجه به نظر می آید.

بدنه این خودرو از نوعی آلیاژ سبک آلومینیومی، پلاستیک سخت، فیبر کربنی و شیشه ساخته می شود.

یکی از نکات متمایز کننده این خودرو استفاده از صفحه LCD به جای آینه داخلی خودرو است که راننده با استفاده از آن گزارش لحظه به لحظه ای از پشت خودرو به دست می آورد.

منبع : http://bootemar.blogfa.com/

نوشته شده در تاريخ یکشنبه هجدهم بهمن ۱۳۸۸ توسط Mehdi |
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4 /* /*]]>*/ واژه بيونيک نخستين بار در سال 1959 توسط جي اي.استيل امريکايي به کار برده شد. تعريف وي از بيونيک بسيار ساده بود، بيونيک علم سيستم هايي است که شالوده سيستم هاي زنده است. بيونيک عبارت است از هنر به کار گرفتن دانش سيستم هاي زنده براي مسايل فني.   به بيان ديگر الهام يابي فني از ساختمان ها، رفتارها و ارتباطات گوناگون عالم جانداران، موضوع اين علم است. انسان براي الهام گرفتن همواره به جهان زنده پيرامونش نگريسته است. پرواز پرندگان در طول هزاران سال الهام بخش طرح هاي بي شماري از ماشين پرنده بوده است که يکي از بهترين طرح ها در زمان خود اثر لئوناردو داوينچي است که در سال 1505 طرحي از يک ماشين پرنده بر اساس ساختمان خفاش رسم کرد، از دولفين که با نيروي عضلاني کم مي تواند به سرعت در آب حرکت کند الگوبرداري کرد تا زير دريايي که داراي چنين خاصيتي است.در اين مورد  هم براي طراحي بسته هاي لامپ هاي کم مصرف از نوعي گياه حشره خوار استفاده  شده است . /* /*]]>*/  اين گياه به شکل خمره بوده و در داخل تيغ هاي به سمت پايين دارا مي باشد، حشره مشکلي براي ورود به گل ندارد ولي هنگام خروج تيغ ها در بدن حشره فرو مي رود.   در اين بسته ها هم در داخل بسته، پايين و بالاي لامپ ورق هاي مورب به سمت پايين بسته وجود دارد وقتي که لامپ داخل بسته قرار مي گيرد، اين ورقه ها چون شيب به سمت پايين دارند خراب نمي شوند ولي هنگامي که لامپ از بسته خارج شود هم ورقه هاي پاييني هم بالايي کنده شده که اين علائم نشان دهنده مصرف شدن محصول است .   محمد حسين دايي حامد .   منبع : http://www.persiapack.ir/Showarticle.asp?ID=573&a
نوشته شده در تاريخ یکشنبه یازدهم بهمن ۱۳۸۸ توسط Mehdi |
Normal 0 false false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4
نوشته شده در تاريخ یکشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۸ توسط Mehdi |

.: Weblog Themes By MihanSkin :.